Past Champions for Ohio Amateur

Year Champion Runners Up Tournament Site
2018 Brandon Hoelzer, Fremont CC Alex Weiss Wedgewood Golf & CC
2017 Austin Sipe, Moraine CC Alex Weiss
Grant Godfrey
Springfield CC
2016 Ryan Troyer, Firestone CC Brandon Pluchinsky Findlay CC
2015 Joo Young Lee, Heritage GC Jared Howard Zanesville CC
2014 Andrew Dorn, Four Bridges CC Will Grimmer Coldstream CC
2013 Andrew Dorn, Four Bridges CC Dan Belden
Corey Richmond
Brookside CC
2012 Nathan Kerns, Ironton CC Alex Redfield Brookside Golf & CC
2011 Korey Ward, Four Bridges CC Danny Lewis NCR CC
2010 Michael Bernard, Greene CC Bill Williamson
Matt Stauch
Tom Ballinger
Kirtland CC
2009 Alex Martin, Shaker Run Ethan Tracy Moraine CC
2008 Vaughn Snyder, OSU Scarlet Alex Martin
Blake Ferguson
Ethan Tracy
Findlay CC
2007 Jason Kokrak, Warren, OH Jason Gerken Springfield CC
2006 Jason Kokrak, Warren, OH Marty Miller Canterbury GC
2005 Chris Wilson, CC at Muirfield Scott Ross Zanesville CC
2004 Kyle Reifers, CC at Muirfield Jeff Scohy
Michael Kelley
Columbus CC
2003 Steven Paramore, Ashland GC Jason Gerken Aurora G & CC
2002 Kevin Kornowa, Heather Downs GC Mike Sabo Sylvania CC
2001 Robert Gerwin, Camargo CC Erik Herberth Heritage Club
2000 Ben Curtis, Mill Creek GC Steven Lee Brookside Golf & CC
1999 Ben Curtis, Mill Creek GC Jeff Ritchey Moraine CC
1998 Matt Ehlinger, Springfield CC Randy Leen
Kyle Voska
Springfield CC
1997 Andrew Montooth, Columbus CC Mark Catalano Elyria CC
1996 Robert Gerwin , Camargo CC Randy Leen Miami Valley GC
1995 Alan Fadel, Inverness Club Todd Lancaster
Randy Leen
Bob Moock
Coldstream CC
1994 Eric Frishette, Pines Hills GC Dave Leggett Scioto CC
1993 Bob Fairchild, Canterbury CC Joe Ogilvie Canterbury CC
1992 Randy Reifers, CC Muirfield Sam Spino Jr NCR CC
1991 Jeff Junk, Washington CC Frank Lickliter
Shaker Run GC
Inverness Club
1990 Steve Anderson, Pickaway CC Mark Telerico Sharon GC
1989 Rob Moss, Windmill Lakes GC Doug Davis
Randy Reifers
Moraine CC
1988 Barry Fabyan, Muirfield Village Bill Lundeen Shaker Run GC
1987 Peter Hammar, OSU GC Tom Carr Brookside CC
1986 Randy Reifers, CC Muirfield Doug Martin Coldstream CC
1985 Karl Zoller, Windmill Lakes GC Matt Stokes Elyria CC
1984 Jim Muething, Oxford CC Bruce Soulsby Beckett Ridge CC
1983 Brian Mogg, OSU GC Julian Taylor Aurora CC
1982 Brian Fogt, Miami Valley GC Bob Lohr Inverness Club
1981 John Hamrick, Youngstown CC Brian Fogt Miami Valley GC
1980 Rocky Miller, OSU GC Julian Taylor
Lou Moore
Sharon GC
1979 John Cook, Muirfield Village Rick Borg Moraine CC
1978 John Cook, Muirfield Village Gary Trivisonno Columbus CC
1977 Gary Trivisonno, Pine Ridge CC Glenn Apple Kings Island GC
1976 Taylor Metcalfe, Wyoming CC Jeff Goettman Springfield CC
1975 Rick Jones, Tippecanoe CC Pat Lindsey Highland Meadows
1974 Kim Heisler, Aurora CC Glenn Apple
Jim Decker
NCR CC
1973 Steve Groves, Lancaster CC Pat Lindsey Findlay CC
1972 Ludwig Schenk, Westbrook CC Glenn Apple
Steve Groves
Jack Durban
Belmont CC
1971 Jack Hesler, Scioto CC Ray Sovik
Chris Roderick
Scioto
1970 Mike McCullough, James Hilderbrand Tippecanoe CC
1969 Gary Artz, Firestone CC Dan Carmichael
Don Albert
Sylvania CC
1968 Robert Lewis Jr., Trumbull CC Fritz Schmidt Columbus CC
1967 Lalu Sabotin, (Warren) Bob Afton Beechmont CC
1966 Bobby Littler, Athens CC Dan Carmichael Toledo CC
1965 Richard Flockenzier, Westbrook CC Bill Bossard Westbrook CC
1964 Carl Unis, William Anderson Maketewah CC
1963 Robert Bourne, Oberlin CC Dan Carmichael Elyria CC
1962 Tony Blom, Maketewah CC Bobby Littler Dayton CC
1961 Walter Stahl Jr., Acacia CC Mike Padolski Inverness Club
1960 Dan Carmichael, Columbus CC Don Albert Zanesville CC
1959 Tony Blom, Maketewah CC Dr Harry Duccieei Kenwood CC
1958 Richard Schwartz, Tippecanoe CC Robert Benning CC Tippecanoe CC
1957 Robert Ross, Springfield CC Robert Shave Springfield CC
1956 Robert McCall, Pine Ridge CC Robert Shave Westbrook CC
1955 Robert Rankin, Zanesville CC Jack Zimmerman Zanesville CC
1954 Arnold Palmer, Pine Ridge CC Bob Roll Sylvania CC
1953 Arnold Palmer, Pine Ridge CC Howard Baker Pine Ridge CC
1952 Francis Cardi, OSU GC Tom Jones Jr. Columbus CC
1951 Tom Jones Jr., Tippecanoe CC Richard Evans Tippecanoe CC
1950 Harold Paddock Jr., Bob Roll Clovernook CC
1949 Richard Evans, Canterbury CC Vince Leskosky Westbrook CC
1948 Harold Paddock Jr., Maurice McCarthy Miami Valley GC
1947 Robert Servis, Miami Valley GC Max McConnell Congress Lake CC
1946 Edwin Preisler, Beechmont CC Tony Ruddy Shawnee CC
1945 (No Tournament, World War II)
1944 (No Tournament, World War II)
1943 (No Tournament, World War II)
1942 Frank R. Stranahan, Inverness Club Elmer Tunker Maketewah CC
1941 Frank R. Stranahan, Inverness Club Maurice McCarthy Inverness Club
1940 Robert Servis, Miami Valley GC Marshall Carlson Shaker Hts CC
1939 Robert Servis, Miami Valley GC John Wood Miami Valley GC
1938 Maurice McCarthy, Wyoming CC Charles Carl Scioto CC
1937 Maurice McCarthy, Maketewah CC Eddie Meister Brookside CC
1936 Robert Servis, Miami Valley GC Maurice McCarthy Inverness Club
1935 Neil Ransick, Hillcrest CC Nelson J. Ruddy Kenwood CC
1934 Maurice McCarthy, Mayfield CC Robert Servis Cleveland CC
1933 Robert Servis, Miami Valley GC Robert Kepler Springfield CC
1932 John Florio, Wyandot GC Robert Servis Portage CC
1931 Robert Kepler, Northmoor GC Scotty Reston Wyandot GC
1930 Glen Bishop, Wyandot GC Robert Miller Inverness Club
1929 John Florio, Wyandot GC Neil Ransick Brookside CC
1928 William Deuschle, Columbus CC Harold Weber Youngstown CC
1927 H. Densmore Shute, Brookside (Cols) Sinclair Dean Miami Valley GC
1926 Parker Campbell, Toledo CC Joe M. Wells Westwood CC
1925 Eddie Hasman, Highland Park GC Joe M. Wells Portage CC
1924 Joe M. Wells, E. Liverpool CC Eddie Hasman Scioto CC
1923 Jack Munro, Zanesville CC Frank Southard Inverness Club
1922 Joe M. Wells, E. Liverpool CC Eddie Hasman Mayfield CC
1921 Harold Weber, Sylvania CC V.K. Hilton Losantiville CC
1920 Harold Weber, Inverness Club James Bush Dayton CC
1919 DeWitt Balch, Cincinnati GC Jack Munro Scioto CC
1918 Jack Munro, Zanesville CC Ellsworth Augustus Oakwood CC
1917 Howard Hollinger, Dover Bay CC Templeton Briggs Hamilton County GC
1916 Ira Holden, Cincinnati GC A.M. Baumgartner Cincinnati GC
1915 Holland Hubbard, Inverness Club F.B. Medbury Youngstown CC
1914 Joe K. Bole, Mayfield CC Ralph Hogen Mayfield CC
1913 Harold Weber, Inverness Club Inverness Club
1912 DeWitt Balch, Cincinnati GC Cincinnati GC
1911 Russell Jones, Elberton CC (Cinn) Holden Wilson Cincinnati GC
1910 Joe K. Bole, Euclid Club Robert W. Crowell Euclid Club
1909 Joe K. Bole, Euclid Club T. Sterling Beckwith Portage CC
1908 T Sterling Beckwith, Cleveland CC Dr. Milligan Brookside CC
1907 Harold Weber, Inverness Club C.H. Stanley Youngstown CC
1906 Robert H. Crowell, Euclid Club K.W. Curtis Inverness Club
1905 Charles H. Stanley, Cleveland CC Frank L. Griffiths Cincinnati GC
1904 T. Sterling Beckwith, Cleveland CC Charles H. Stanley Cleveland CC

© 2019 Ohio Golf Association. All Rights Reserved.